לשער הבית יש תפקידים רבים. השער הנו כרטיס הביקור של הבית מבחינה אסתטית, הוא מקנה תחושת בטחון ולא בכדי - אחד מתפקידי השער הוא שמירה על ביטחונם של תושבי המבנה.

שערים לבית לביטחון המשפחה

לשער הבית יש תפקידים רבים. השער הנו כרטיס הביקור של הבית מבחינה אסתטית, הוא מקנה תחושת בטחון ולא בכדי - אחד מתפקידי השער הוא שמירה על ביטחונם של תושבי המבנה. אך התפקיד העיקרי של השער הוא להפריד בין המתחם הציבורי לפרטי, בין "לא שלנו" ל"שלנו" ושומר על פרטיותנו. זו הסיבה לכך ששערים מותקנים הן בבתים פרטיים והן בכניסה לבנייני דירות ומתחמי דיור. בתל אביב הפרטיות היא מצרך מבוקש – כך גם השערים.  אבל לפעמים השער עושה את עבודתו טוב מדי. משהו במנגנון "נתקע" והשער מונע מאינו את הצעד הנחשק מהעיר הסואנת אל השקט של הבית. אז אנו נאלצים לחפש מנעולן במקום להתרווח על השפה בסוף יום עמוס בעיר הגדולה.

מפתח לכל שער

שערים לבית

השערים קיימים מאז הבין האדם את המושג "רכוש" ו"שטח פרטי" והחל לחפש דרכים להגן על ביתו ורכושו. תפקידו של השער לא השתנה בהרבה מאז ימי הקדם: השער נפתח כדי לאפשר את כניסתם של בעלי הבית  ומבקרים. רצויים ונסגר כדי להשאיר בחוץ את כל מה שאנו מגדירים כ"לא רצוי" בביתנו 

מה שאכן השתנה הוא מבנה השער ומנגנון הפתיחה/ סגירה . הקדמה לא פסחה גם על תחום זה.  מנגנון נעילה קדום כלל מוט מתכת/ קורת עץ כבדה שהייתה תלויה על שני ווים בצדו הפנימי של השער . מאוחר יותר הומצא מנעול עם נצרת נעילה (לפי גרסאות מסוימות – לפני 4000 שנה).  מאז התקדמנו בצעדי ענק, מנגנון הצילינדרים הפך מורכב יותר, בהמשך מנגנון אלקטרוני נכנס לתמונה. כיום השוק מציע שערים חשמליים מתקדמים, הם קלי משקל, מיוצרים לרוב מאלומיניום ושומרים לאורך זמן על מראה אסתטי ורמת תפקוד גבוהה. השוק המתחדש בהתמדה מציע שערים מכל הגדלים והתצורות שנתן להפעילם באמצעות שלט, חיישני תנועה ואפילו טלפון סלולרי. וזה הרי ידוע שכל קדמה שמגיעה לארץ מגיעה קודם כל לעיר ללא הפסקה. כל מנעולן בתל אביב יודע שאסור לקפוא על השמרים מבחינה טכנולוגית

מנעולן – אדם שכל שער פתוח בפניו

כישורי הפריצה התפתחו במקביל למנגנוני הנעילה. מאז ש בַּלִיסטְרָה הפסיקה להיות  הדרך היחידה לפתיחת שער נעול, נוצר צורך במנעולנים. בעבר היה זה תפקידם של חרשי ברזל, אך עם הזמן התפתחה מנעולנות למקצוע נפרד שהופך מבוקש מיום ליום. מנעולן בתל אביב נדרש לעדכן ולפתח את כישוריו , ללמוד ולהשתלם ללא הפסקה כדי לעמוד בקצב הקדמה המסחרר. והדרישה לכישורים אלו רק עולה, בייחוד בערים עם צפיפות אוכלוסין גבוהה. יש לזכור כי ככל שהשער שומר על מתחם גדול יותר, כך המנגנון שלו מורכב ומתקדם יותר אך גם הבעיות להן הוא יכול לגרום במקרה של חוסר תפקוד גדלות בהתאם.

אם יש משהו שלעולם לא יחסר למנעולן בתל אביב זה אתגרים מקצועיים ועבודה. תל אביב זקוקה למנעולנים מיומנים שיודעים ואוהבים ללמוד ולהתפתח.