כל בניין זקוק לטיפול על מנת לשרת נאמנה את הדיירים. הבלאי הגבוה ביותר בבניין מגורים הוא בחלקים נעים כגון שערים ודלתות אשר באים בשימוש רב, ובחלקים מכניים, חשמליים או דיגיטליים כגון מעליות. למדו אודות שיפוץ ותחזוקה של שערים, דלתות ומעליות.

שיפוץ בניין והחלפת דלתות ושערים

מגיע השלב בכל מבנה ובניין שיש צורך לבצע שיפוץ. זה יכול להיות כתוצאה משחיקה, פגיעות ותקלות מצטברות, תחזוקה כללית או שדרוג הקיים – כל בניין זקוק לטיפול על מנת לשרת נאמנה את הדיירים. חלק מן הדברים המתבלים ביותר בבניינים הינם קשורים בחלקים נעים – כגון שערים ודלתות אשר באים בשימוש רב, וחלק מהדברים קשורים בחלקים מכניים, חשמליים או דיגיטליים – כגון שיפוץ מעליות המשמשות את הדיירים.

שיפוץ בניין אינו עניין קוסמטי בלבד

הנראות החיצונית של בניין הינה דבר קריטי לא רק על מנת לשמר את שווי המגורים בו, אלא גם על מנת לתת לדייקים את התחושה הנעימה והמזמינה של בית. במובן זה, שיפוץ הבניין יכול להיות לכאורה קוסמטי, אך בפועל תמיד ישנה נגיעה גם במרכיבים בסיסיים ביותר אשר עובדים עליהם "על הדרך".

מידי מספר שנים, למשל, שער הבניין עלול להחליד או להיות תקול. במיוחד אם תחזוקתו אינה מיטבית. בתור חלק מהבניין אשר נמצא בשימוש תדיר ויומיומי, שערים ודלתות נוטים להיהרס ולהקשות על הדיירים והאורחים בבניין, שלא לומר להעיב משמעותית על העיצוב והנראות. אך ישנן סיבות נוספות להחלפת אלו, כאמור, אשר אינן רק קוסמטיקה – בטחון הדיירים.

עם השנים, מתפתחות הדרכים להגן ולהציע אבטחה בכל הנוגע למנעולים, מנגנוני ביטחון ודרישות חברות האבטחה, וכן גם מבחינת דרישות הביטוח. כך, למשל, דלתות בסגנון פלדלת עם מנגנון נגד פריצות הפכו להיות מוצר נדרש ונפוץ, אשר לא רק מספק סטטוס מסוים מבחינת נראות אלא גם מציע אבטחה משמעותית יותר לדיירים כנגד פריצות.

שיפוץ מעליות וחלקים מכניים מורכבים

 אחד האלמנטים המשמעותיים הקשורים בשיפוץ בניינים, במיוחד כאלו אשר הינם יחסית ישנים, הינו עניין המעלית. התקנת מעלית בבניין אשר בו אין מעלית הינו דבר קריטי למשל עבור דיירים אשר בגילאים מבוגרים יחסית. עבורם המעלית איננה עניין קוסמטי או נוחות כללית, אלא הכרח מהותי על מנת שיוכלו להגיע לדירתם ולצאת ממנה בשלום.

בבניינים אשר בהם מותקנת מעלית, אשר הינה למעשה מכשר כבד אשר פועל ללא הרף, ישנה הישחקות הן מבחינה מכנית והן מבחינת יעילות. כך לעיתיים ישנו צורך גם בשיפוץ המעלית, החלפת פאנלים, שדרוג המנגנונים, ואולי אפילו החלפת המעלית באופן כולל – למשל למעלית חשמלית, אשר אינה זקוקה לחדר מכונות. כך שיפוץ מעליות יכול לשנות דרסטית את השימושיות בבניין והמרחב הפנוי בו.

אם כן, שיפוץ אינו רק עניין של נראות אלא גם עניין של הכרח, ביטחון, נוחות ויעילות השימוש במבנה. כמובן שלאופן האסטטי והקוסמטי ישנה גם חשיבות – כולנו היינו רוצים לגור בבניין יפה, נעים ומזמין – אך לרוב בשיפוץ לא מדובר רק בנראות לבדה.