התקנת מעקות בסביבת המגורים הינה פעולה המיועדת לצרכי בטיחות ואין זה משנה מהו חומר הגלם ממנו מיוצר המעקה, בין אם מדובר במעקות זכוכית ובין אם מדובר במעקה עץ, אלומיניום וכדומה. אז מהם הדגשים המיוחדים שצריך לשים לב אליהם בעת התקנת מעקות? המשיכו לקרוא

דגשים על הוראות בטיחות ותקנים בהתקנת מעקות

התקנת מעקות בסביבת המגורים הינה פעולה המיועדת לצרכי בטיחות ואין זה משנה מהו חומר הגלם ממנו מיוצר המעקה, בין אם מדובר במעקות זכוכית ובין אם מדובר במעקה עץ, אלומיניום וכדומה. התקנת המעקות בסביבת המגורים חייבת להיעשות על פי התקן הישראלי הנקבע בין היתר בהתאם לסוג חומר הגלם המשמש לצרכי ייצור המעקה. לפיכך, קיימים הבדלים בין סוגי המעקות השונים בכל הנוגע לדגשים על הרואות הבטיחות והתקנים, כאשר לדוגמא מעקות זכוכית חייבות להיות מיוצרות מזכוכית רבודה, כלומר רב שכבתית בעובי מינימאלי של עשרה סנטימטרים.

כמו כן, הדגשים בכל הנוגע להוראות הבטיחות המחייבות על פי התקן נקבעות בהתאם למטרת הצבתו והתקנתו של המעקה, כאשר ישנם מעקות אשר נועדו לצרכי מניעת נפילות בלבד וישנם מעקות אשר נועדו לצרכי התקנת מעלון מדרגות המשמש לצרכי ניוד של אוכלוסיות מוגבלות בתנועה.

דגשים מיוחדים במסגרת התקנת מעקות

התקנתו של כל מעקה בסביבת המגורים, הינה פעולה מקצועית החייבת  להיעשות אך ורק על ידי אנשי מקצוע העוסקים ומתמחים בתחום המודעים היטב לדרישות התקן השונות בנוגע להתקנתו של כל אחד מסוגי המעקות הנפוצים כיום, לרבות, מעקות המיוצרים מזכוכית, מעץ, מאלומיניום וכדומה. כמו כן, קיימת חשיבות רבה לתכנון מקדים של המעקה ולכן אנו ממליצים לכם להסתייע בשירותיהם המקצועיים של חברות המספקות לכם מענה מקיף בכל הנוגע להתקנת מעקות בסביבת המגורים, החל משלב התכנון המקדים של המעקה (בהתאם לסוג המעקה ומטרות השימוש בו), דרך שלב הייצור של המעקות השונים ועד לשלבי ההתקנה בפועל בבית הלקוח. במקרים בהם אתם מתכננים מעקות לגרם מדרגות בסביבת המגורים, אנו ממליצים לכם להתייחס מראש לצרכיו התקנת מעקות שעליהם ניתן להתקין מעלון מדרגות המותאם לאוכלוסיות מבוגרות ובעלי מוגבלויות בתנועה.

תכנון מעקות ל- מעלון מדרגות

מעלוני מדרגות הם למעשה אמצעי ניידות לאוכלוסייה המתקשה בניידות בתוך סביבת המגורים, בין אם מדובר באוכלוסייה מבוגרת ובין אם מדובר בבעלי מוגבלויות בתנועה. המעלונים המשווקים כיום מותקנים למעשה על גרם המדרגות בסביבת המגורים והם נעים על גבי מסילה ייעודית המותקנת בהם. בין סוגי המעלונים הנפוצים ביותר כיום תוכלו למצוא מעלון כסא קו ישר המותאם לגרם מדרגות בו לא מופיעים סיבובים או שינויי זווית וסוג נוסף של מעלון המותאם לגרם מדרגות מעוקל. את המעלונים ניתן להתקין על גבי מעקות מובנים בגרם המדרגות במידה והינם בעלי יכולת נשיאה ובמידה והם אינם מאפשרים את התקנת המעלון, נדרשת פעולת תכנון, ייצור והתקנה מחודשת של המעקה על מנת שיוכל לשאת על גביו את המעלון.

לסיכום, תכנון מעקות בסביבת המגורים הינו הליך מקצועי אותו מומלץ לתכנן מראשיתו ועד סופו (יום התקנת המעקות) על ידי אנשי מקצוע העוסקים ומתמחים בנושא, כאשר במקרים בהם אתם נדרשים להתקנת מעלון מדרגות חשוב להיוועץ גם עם אנשי מקצוע העוסקים בתכנון, שיווק והתקנה של מעלוני מדרגות.